Kontakt z "GRH WIR"  

 
Strona główna
O nas
Historia
Członkowie
Fotogaleria
Rekonstrukcje
O nas w mediach
Aktualności
Statut
Sponsorzy
Współpraca
Księga gości
Kontakt
Linki
 

     Członkowie naszej grupy pochodzą z Biłgoraja i okolic gdzie podczas IIWŚ nasi przodkowie przelewali krew. To tu w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej był jeden z najsilniejszych ośrodków partyzanckich w Polsce. Dlatego też jesteśmy silnie związani z historią naszego regionu i w centrum naszych zainteresowań jest Armia Krajowa a patronem naszego oddziału por. Konrad Bartoszewski ps. „WIR”

   Po raz pierwszy pomysł na powstanie oddziału pojawił się w czerwcu 2003 roku przy okazji obchodów 59-ej rocznicy bitwy pod Osuchami. Podczas wspólnego spędzania czasu przy ognisku jeden z obecnych członków oddziału miał wypowiedzieć słowa, które stały się zalążkiem przyszłej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „WIR”, a brzmiały one tak: ”...a może byśmy się tak .......... poprzebierali”. Rok później pomysł został zrealizowany i spotkał się z entuzjazmem ludności oraz środowisk kombatanckich, co utwierdziło nas w przekonaniu, iż pomysł był dobry i warty jest kontynuowania w przyszłości.

Na patrona oddziału wybraliśmy por. Konrada Bartoszewskiego ps. ”WIR” bohatera walk partyzanckich na Roztoczu.

 

   Konrad Czesław Bartoszewski, ps. "Wir", "Zadora", "Łada", porucznik (ur. 1914, zm. 1987) - dowódca oddziału partyzanckiego działającego pod Józefowem (powiat biłgorajski) podczas II wojny światowej.

   Urodził się 5 lipca 1914 w Baranówce na Wołyniu. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik kampanii wrześniowej, walkę zakończył 24 września pod Tomaszowem Lubelskim.

   Po klęsce kampanii zamieszkał w Józefowie, w tamtejszych okolicach rozpoczął działalność konspiracyjną w AK. Został dowódcą Rejonu Józefów, jego oddział stoczył wiele walk z Niemcami. 25 lutego 1943 został aresztowany, jednak po brawurowej akcji odbito go. Za karę Niemcy rozstrzelali publicznie jego rodziców oraz siostrę.

   W akcji "Sturmwind II" jako jeden z nielicznych wydostał się wraz z oddziałem z okrężenia niemieckiego.

   Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, wraz z oddziałem nie złożył broni. 28 stycznia 1945 zaatakował więzienie w Biłgoraju i odbił więzionych członków AK.

   Oddział został rozwiązany w sierpniu 1945. Sam Bartoszewski zamieszkał w Warszawie; ujawnił się w 1947. W 1952 aresztowany, w 1955 zwolniony z aresztu z powodu złego stanu zdrowia. W 1969 na Uniwersytecie Wrocławskim otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. Karierę pisarską rozpoczął publikując swoje wspomnienia z lat okupacji. Był autorem izby pamięci im. Mieczysława Romanowskiego w Szkole Podstawowej w Józefowie.

 

 

Cytat z : http://pl.wikipedia.org/wiki/Konrad_Bartoszewski

 

.:::::::::: Projekt  walter20@wp.pl ::::: Administrator obi@grhwir.pl ::::::::::.

.::::::: Wszelkie prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone - GRH "WIR" :::::::.